Aktualności

Mycie i dezynfekcja cystern od wewnątrz – wszystko, co musisz wiedzieć

W przemyśle transportowym do przewozu żywności, odpadów, środków chemicznych wykorzystuje się specjalne zbiorniki, inaczej zwane cysternami. Zawartość cysterny może mieć konsystencję cieczy, gazu, a także płynów. Niezwykle ważne jest systematyczne oczyszczanie jej wnętrza z zanieczyszczeń. Przedostanie się resztek poprzedniego towaru do nowego załadunku przewozowego, może zagrażać zdrowiu oraz zepsuć jakość produktów.

Przed dojazdem do strefy rozładunku lub powrotem do miejsca startowego, warto zadbać o czystość zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną tira. Samodzielne mycie tak dużej powierzchni może okazać się nie lada wyzwianiem szczególnie, że zwyczajne myjnie samochodowe nie są przeznaczone do pojazdów takiej wielkości. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług, jakie proponuje myjnia aut ciężarowych.

Cysterny – charakterystyka

Cysterny znajdują się wśród pojazdów należących do, tzw. przemysłu transportowego. Służą do załadunku płynnych substancji, jak np. mleko, czekolada, olej jadalny, a także gazów i ciał stałych. Można wyłonić pięć rodzajów cystern: cysterna przenośna, cysterna odejmowalna, cysterna stała, cysterna zamknięta hermetycznie oraz kontenery.

Systematyczne czyszczenie cystern jest bardzo ważnym działaniem, szczególnie w transporcie produktów spożywczych. Stan czystości zbiornika może mieć kluczowy wpływ na zdrowie konsumentów. Drugim typem jest cysterna chemiczna, gdzie złe jej oczyszczenie może być również zagrożeniem dla środowiska.

Pierwsza wizyta na myjni cystern? Sprawdź co musisz wiedzieć

Proces, w którym przebiega mycie cystern, trochę różni się od zwykłej wizyty na myjni z samochodem osobowym. Nie tylko cena ulega zmianie, ale również czas i rodzaj wykonywanych zadań i użytych preparatów.

Pierwszym krokiem jest wypełnienie szczegółowego formularza, który powinien zawierać datę i godzinę przybycia, nazwę firmy, numer rejestracyjny ciągnika i cysterny oraz inne informacje dotyczące pojazdu, a także opis dodatkowych elementów, które powinny zostać umyte, jak np. węże, pompa, układ sprężonego powietrza, liczbę komór i kontenerów.

Czasami mycie cysterny spożywczej wymaga założenia plomb, w celu zabezpieczenia przewożonego towaru. W zależności od preferencji, kierowca cysterny może podpisać zlecenie na wykonanie testu sprawdzającego szczelność każdej komory. Podczas niego, za pomocą pompki z manometrem wytwarza się ciśnienie i sprawdzana jest szczelność zbiornika i zaworów. Test kończy się certyfikatem szczelności cysterny.

Ładowany produkt

Bardzo ważne jest zaznaczenie w formularzu, jaki produkt znajdował się w cysternie oraz jaki zostanie do niej ponownie załadowany. Podanie takich informacji jest niezwykle istotne ze względu na specyfikę nowego towaru.

Niektóre substancje, powinny być ładowane do mokrej cysterny. W takim wypadku, pozostawienie odrobiny wody po umyciu zbiornika, znacznie ułatwi proces załadunku nowego towaru. Natomiast produkty suche, takie jak mąka i cukier muszą znajdować się w dokładnie osuszonej beczce. Innym wymogiem jest, aby zbiornik był zimny lub gorący.

Zaznaczenie tego punktu w formularzu, pozwala na całościowe przygotowanie cysterny, gotowej od razu po umyciu do załadowania.

Od czego zależy cena mycia aut ciężarowych?

Zarówno cena, jak i czas spędzony na myjni samochodów ciężarowych zależy w głównej mierze od rodzaju zabrudzeń oraz wielkości pojazdu. Specyfika przewożonych produktów może powodować zanieczyszczenia wewnątrz, jak i na zewnątrz tira. Jednak to te zewnętrzne, osadzające się na powierzchni pojazdu stanowią największy problem podczas mycia, ponieważ są trudne do przewidzenia i zależą od warunków panujących na drodze. Do najczęstszych zabrudzeń należy sól drogowa, pyłki kwiatowe, liście, błoto, oleje i plamy smoliste.

Czas

Czas dezynfekcji i mycia cysterny, zależy od towaru przewozowego. W przypadku ciężkich do oczyszczenia substancji, takich jak żywica, czy klej czas może wydłużyć się nawet to paru dni. W takim wypadku będzie konieczne użycie specjalnych środków, poświęcenie większej ilości czasu, a nawet siły do ręcznego zdrapywania zanieczyszczeń. Innymi czynnikami, od których zależy czas, spędzony na myjni jest liczba osób w kolejce oraz umiejętności i wiedza pracowników wybranej myjni.

Koszty czyszczenia cystern

Towar przewozowy ma kluczowy wpływ na wysokość ceny czyszczenia cysterny. Dzieje się tak dlatego, że każda substancja przeznaczona do transportu ma inne właściwości chemiczne, które podczas przewozu osiadają wewnątrz zbiornika. Jej usunięcie może wymagać użycia różnych środków czystości oraz innej ilości czasu. W zależności od jakości towaru, zmienia się wysokość kwoty za mycie cystern.

Cysterny spożywcze

W przypadku cystern spożywczych, najtaniej wychodzi umycie silosów po przewozie produktów suchych, np. cukru, mąki i pszenicy. Następne są produkty o konsystencji płynnej mleko, soki, wina i oleje. Natomiast najdroższą przewożoną substancją jest czekolada i miazga kakaowa.

Dodatkowe usług

Czasami zabrudzenia cystern mogą okazać się bardzo ciężkie do wyczynienia.W takim wypadku pomocne mogą okazać się usługi dodatkowe: kwasowanie; doczyszczanie i skrobanie cysterny; ogrzewanie produktu; mycie zbiorników w DPPL – IBC 10001; mycie zewnętrzne zestawu oraz mycie chłodni.

Certyfikat czystości cysterny

Mycie cystern kończy się wydaniem certyfikatu czystości cysterny, który umożliwia ponowne załadowanie towaru. Dokładne mycie od wewnątrz, zapobiega zanieczyszczeniu się nowego towaru resztkami poprzedniego, wyładowanego towaru. Brak posiadania certyfikatu przez kierowcę cysterny uniemożliwi mu dalszą prace, związaną z załadunkiem i przewozem towaru.

SK flag

(C) 2022 Copyright Firma Handlowa tank wash. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt: Agencja Reklamowa ROXART